Janina Karczewska-Konieczna

50-lecie pracy artystycznej

BIOGRAFIA | PRACE | WERNISAŻ - GALERIA

 

Wielkie święto w Galerii Debiut.

 

Biografia

 

JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA - Urodzona w Gdyni. Malarka, graficzka, rzeźbiarka, ceramiczka. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie. Dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. P. Potworowskiego. Aneks z ceramiki w prac. Prof. H. Żuławskiej, oraz z grafiki w prac. Z.Karolaka.

Należała do "Grupy Kadyńskiej"

Jej prace znajdują się w muzeach w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Zielonej Górze, Olsztynie, Bolesławcu, Wałbrzychu, Faenzie ( Włochy), Vallauris (Francja), Bechyne (Czechy), Jonkoping (Szwecja), w kolekcji Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, oraz w zbiorach MKi DN, PAN, UW m. Gdańsk, Brinelskoland Nassjo (Szwecja), UM m Koszalin, i Kwidzyn oraz na Zamku Książ.

Wraz ze Stanisławem Koniecznym wykonała ceramiczną dekorację rzeźbiarską w "Kaplicy Ludzi Morza" w Bazylice Mariackiej; Domu Technika i w Hotelu Heweliusz w Gdańsku, oraz w Pałacu Ślubów w Elblągu.

Zrealizowała również rzeźby w kościołach i kaplicach: Matki Boskiej Częstochowskiej , Kaplica Królewska -Gdańsk, NMP Królowej Różańca Świętego - Przymorze- Oliwa, NMP Niepokalanego Poczęcia - Puli - Indie, Sw. Jakuba - Oliwie, Katedra w Oliwie, Kaplica Sióstr Elżbietanek Gdynia Orłowo, Kaplica MB Fatimskiej _ W-wa, Kaplica M.B Fatimskiej - Rumia, kościół pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza - Rumia, kaplica seminaryjna św. Barbary - Pelplin, Droga Krzyżowa i Pasyjka , a także rzeźby ołtarza soborowego i ambonki - Stanisławów.

Z powodzeniem uprawia malarstwo, grafikę i rzeźbę. Największe jednak sukcesy odniosła w zakresie twórczości ceramicznej. Niewielu polskich artystów - tak jak Janina Karczewska Konieczna moźe szczycić się I Nagrodą za prace eksponowane we Francji, przyznaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Pablo Picasso.

Tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po 1980 więcej miejsca w jej pracach zajęła tematyka religijna

Swoje prace prezentowałana wystawach indywidualnych w Toruniu, Sopocie, Koszalinie, Gdyni, "ART Galerii" w Gdańsku, "ART" w Elblągu, w Lęborku, w galerii"Staatligher Kunsthandel" w Berlinie, w Monachium, w Dubrowniku, w Lubece i w Siegen. Brała udział w międzynarodowych konkursach i wystawach: w Austrii, Szwecji, Kanadzie, na Węgrzech, w Jugosławii, Czechosłowacji, ZSRR, we Włoszech, Francji, Polsce, wielkiej Brytanii i Niemczech, w Wiktorii Albert.

Nagrody i wyróżnienia:

1968 - I Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej Vallauris Francja, Wielki Dyplom Uznania
1969 - Ogólnopolska Wystawa Grafiki Marynistycznej, wyróżnienie
1970 - Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej, Sopot, medal
II Biennale Ceramiki Artystycznej Vallauris Francja,
I Nagroda De L`associaton Francaise d`Aktion Artistique pod honorowym patronatem Pabla Picassa
1971 - Wystawa Okręgu Gdańskiego ZPAP Polska; I Nagroda
1973 - Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej, Gdańsk Oliwa, NagrodaSpecjalna Architektury:
1976 - Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej Sopot,
Dyplom Honorowy, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
1976 - III Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej Vallarius Francja,
Nagroda Specjalna Architektury;- ceramika Pabla Picassa,
I Nagroda Okręgu Gdańsk ZPAP; II Nagroda w konkursie rzeźby "Muzyka i taniec"; I, II Nagrodana II i III Biennale Ceramiki Artystycznej Wałbrzych Książ; Medal
1990 - IV Biennale Sztuki Sakralnej Gorzów Wlkp., I Nagroda
2006 - Grand Prix na III Salonie Artystycznym w Pucku

 

Prace

 

 

Wernisaż